Wiadomości

  • 22 maja 2026

Sezon rowerowy ruszył. MZK przypomina zasady przewozu rowerów w autobusach

Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego MZK przypomina pasażerom o obowiązujących zasadach przewozu rowerów oraz innych urządzeń transportu osobistego w autobusach komunikacji miejskiej. Przewożenie jednośladów jest możliwe, jednak wymaga przestrzegania kilku ważnych reguł związanych z bezpieczeństwem i komfortem podróży.

Sezon rowerowy ruszył. MZK przypomina zasady przewozu rowerów w autobusach
Sezon rowerowy ruszył. MZK przypomina zasady przewozu rowerów w autobusach


Zgodnie z obowiązującymi zasadami rowery można przewozić wyłącznie w autobusach wyposażonych w specjalny pas do ich przypięcia. W jednym autobusie może znajdować się tylko jeden rower, który należy ustawić w wyznaczonym miejscu i obowiązkowo zabezpieczyć pasem.

MZK zwraca również uwagę, że przestrzeń przeznaczona do przewozu roweru pełni jednocześnie funkcję miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodziców podróżujących z wózkami dziecięcymi. W sytuacji, gdy takie osoby będą potrzebowały miejsca, rowerzysta ma obowiązek je zwolnić.

Przewóz roweru w autobusie jest płatny. Oznacza to konieczność zakupu biletu jednorazowego lub 70-minutowego, także przez osoby posiadające bilety okresowe lub korzystające na co dzień z bezpłatnych przejazdów.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku hulajnóg i mniejszych urządzeń transportu osobistego. Prywatne hulajnogi, rolki, deskorolki oraz podobne urządzenia można przewozić bez dodatkowych opłat.

MZK zachęca pasażerów do zapoznania się z przygotowanym materiałem wideo, w którym przedstawiono praktyczne wskazówki dotyczące bezpiecznego przewozu rowerów i innych urządzeń w autobusach. Przewoźnik apeluje także o wzajemny szacunek i ostrożność podczas podróży w sezonie letnim.

Zac / beskidy.cafe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu beskidy.cafe zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.