Gorące tematy
- 21 maja 2026
- 25 maja 2026
Prawomocny wyrok w sprawie katastrofy w Szczyrku. Są kary pozbawienia wolności dla sześciu osób
Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał 20 maja prawomocny wyrok w sprawie katastrofy budowlanej, do której doszło 4 grudnia 2019 roku w Szczyrku przy ul. Leszczynowej. W wyniku zdarzenia życie straciło osiem osób, w tym czworo dzieci.

Sprawa była prowadzona przez Prokuraturę Okręgową w Bielsku-Białej i dotyczyła sześciu oskarżonych. Postępowanie obejmowało ustalenie odpowiedzialności za sprowadzenie katastrofy związanej z uszkodzeniem gazociągu podczas prac budowlanych przy wykonywaniu przyłącza energetycznego realizowanego na zlecenie Tauron Dystrybucja S.A..
Utrzymanie wyroku w mocy
Sąd odwoławczy w zasadniczej części podtrzymał orzeczenie Bielsko-Biała z 10 maja 2024 roku. Sprawę opisywaliśmy w artykule: Zapadł wyrok w sprawie wybuchu gazu w Szczyrku. Pracownicy firmy budowlanej skazani nieprawomocnie.
Wówczas sześć osób zostało uznanych za winnych sprowadzenia katastrofy budowlanej, która była skutkiem uszkodzenia gazociągu w trakcie przewiertu oraz wcześniejszych nieprawidłowości przy jego ułożeniu w terenie.
Sąd zakwalifikował czyny z art. 163 § 2 i 4 Kodeksu karnego oraz innych przepisów związanych z fałszowaniem dokumentacji i próbami wpływania na zeznania świadków.
Kary więzienia
Wśród skazanych znalazł się kierownik budowy Roman D., odpowiedzialny za realizację inwestycji - sąd wymierzył mu karę 6 lat pozbawienia wolności.
Operator wiertnicy Marcin S. został skazany na 4 lata więzienia. Sąd Apelacyjny złagodził natomiast karę wobec pomocnika operatora Józefa D., orzekając wobec niego 2 lata pozbawienia wolności.
Z kolei wykonawcy sieci gazociągowej - Jakub K., Ewa K. oraz Marcin K. - zostali skazani na kary po 4 lata i 2 miesiące więzienia.
W ich przypadku sąd uwzględnił również zarzuty dotyczące podrabiania dokumentów oraz usiłowania nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań.
Ocena sądów
Zarówno sąd pierwszej instancji, jak i Sąd Apelacyjny w Katowicach uznały ustalenia prokuratury dotyczące przyczyn katastrofy oraz skali nieprawidłowości popełnionych w trakcie realizacji inwestycji. Wskazano na poważne naruszenia zasad bezpieczeństwa przy prowadzeniu prac budowlanych.
Tło sprawy
Do katastrofy doszło 4 grudnia 2019 roku w Szczyrk. W wyniku uszkodzenia infrastruktury gazowej doszło do eksplozji i zawalenia budynku mieszkalnego. Zdarzenie uznawane jest za jedną z najtragiczniejszych katastrof budowlanych w Polsce w ostatnich latach.
Sprawę opisywaliśmy na łamach naszego portalu: Szczyrk: 8 ofiar wybuchu gazu. Prokuratura prowadzi śledztwo.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu beskidy.cafe zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.